Üye Girişi | Üye Ol!
Kadın Sağlığı

Çocuk Sağlığı

Erkek Sağlığı

Sağlıklı Yaşam

Genel Sağlık

Hastalık Rehberi

Sağlık Teknolojileri

Ana Çocuk Sağlığı

Bel Fıtığı


Arkadaşlarını Davet Et
A-Z'ye Kişisel Bakım RehberiSOĞUK HAVA HASTALIKLARI

Soğuk Yanığı

Soğuk yanığı vücudunuzun herhangi bir alanını etkileyebilir. En duyarlı bölgeler küçük oldukları ve sık maruz kaldıkları için el, ayak, burun ve kulaklarmızdır.

Donma noktanızın altındaki sıcaklıklarda cildinizdeki küçük kan damarları kasılarak kan akımını ve dokulara giden oksijeni azaltır. Sonuç olarak hücreler hasar görür.

Soğuk yanığının ilk bulgusu hafif ağrı ve karıncalanma hissidir. Bunu uyuşma takip eder. Cildiniz aşırı soluk olup sertleşme, soğuma ve uyuşma hissedilebilir.

Soğuk yanığı derin doku tabakalarına hasar verebilir. Hasar gören doku derinliği art­tıkça sıklıkla 1-2 gün içerisinde içi su dolu kabarcıklar oluşur.

Damar sertliği olan ya da kalp hastalığı için ilaç kullanan kişiler soğuk yanığına du­yarlıdır.

Etkilenmiş bölgeleri dikkatli ve yavaş bir şekilde ısıtın. Eğer dışarıda iseniz ellerinizi direkt olarak vücudunuzun sıcak bölgelerinin üzerine koyun. Ellerinizi koltuk altla­rınızda ısıtın. Eğer yüzünüz, burnunuz ya da kulaklarınız etkilenmişse bu bölgeleri sıcak ellerinizle kapatarak ısıtın.

Mümkünse el ve ayaklarınızı normal vücut ısısından biraz daha sıcak suyun içine daldırın.

Etkilenmiş bölgeyi ovalamayın. Hiçbir zaman etkilenmiş cilt üzerinden karı temizle­meyin.

Sigara içmeyin. Nikotin kan damarlarınızın kasılmasına ve dolaşımınızın bozulması­na neden olur.

Eğer ayaklarınız etkilenmiş ise ısıttıktan sonra yukarıda tutun. Direkt ısı kullanmayın. Eğer yeniden donma tehlikesi varsa etkilenmiş bölgeyi ısıtmayın.

Takip

Soğuktan etkilenmiş alanlarda önce kızarma sonra ısıtılınca ağrılı yanma hissi olur. Ha­fif soğuk yanığında bile normal duyu hemen geri dönmeyebilir. Eğer şiddetli ise tama­men iyileşene kadar uyuşuk kalacaktır. Uç vakalarda iyileşme aylar alabilir ve cildinize olan hasar, kalıcı olarak dokunma duyunuzu değiştirebilir. Şiddetli vakalarda, etkilen­m bölge ısıtıldığında enfekte olmuşsa, antibiyotikler gerekli olabilir. Yatak istirahati ve fizik tedavi uygun olabilir. İyileşme döneminde sigara içmeyin. Bir kez soğuk yanığı ge­çirdiğinizde ne kadar hafif olursa olsun tekrar geçirme olasılığınız yüksektir.

Eğer ısınma sonrası uyuşukluk devam ediyorsa acil tıbbi yardım alın. Kollarda ve bacaklarda soğuk yanığı olan bir kişi de hipotermiye girebilir.

Çocuk Bakımı

Çocuğunuz dışarıda iken titreme ya da soğuk hasarı bulgularına dikkat edin. Büyük ço­cuklara bu bulguları öğretin ve daha küçüklere göz kulak olmalarını sağlayın.

Çocuğunuza soğuk metallere çıplak elle dokunmaması ve dilini aşırı soğuk metal ob­jelere dokundurmaması gerektiğini öğretin.

Kuru kalın. Cildiniz yağmur, kar veya terleme ile daha hızlı ısı kaybeder.

Kendinizi rüzgardan koruyun. Rüzgar, tek başı­na soğuk havadan daha fazla ısı kaybettirir. Açık­ta kalan alanlar özellikle rüzgardan etkilenir. Yalıtım yapan, kalkan görevi gören ve hava geçi­ren elbiseler giyin. Hafif ve ince elbiseler havayı tutarak etkili yalıtım yaparlar. En dışa su tutma­yan ve rüzgar geçirmeyen elbise giyin.

Baş, boyun ve yüzünüzü kapatın. Çift çorap ve bileklerinizi kapatacak botlar giyin. Eldiven giyin. Kendinizi ısıtın. Eğer vücudunuzun bir kısmı uyuşacak derecede soğursa, aktivitenize devam etmeden önce ısıtın.

Metale çıplak cildinizle dokunmayın. Soğuk me­tal ısıyı hızlıca emebilir.

Ev dışı aktivitelerinizi planlayın. Acil çantası ta­şıyın.

Vücut Isısının Düşmesi

Çoğu durumda vücudunuz sağlıklı bir sıcaklığı korur. Uzun süre soğuk sıcaklıklara ve­ya soğuk ortama maruz kalındığında kontrol mekanizmaları vücut sıcaklığını normale getiremeyebilir. Vücudun ürettiğinden daha fazla ısı kaybedildiğinde hipotermi gelişebi­lir. Islak ya da ince giysi hipotermi riskini arttırabilir.

Tekneden soğuk suya düşme hipoterminin sık görülen bir nedenidir. Kışın başın ka­patılmaması ya da yetersiz giyinme diğer bir nedendir.

Hipoterminin anahtar belirtileri 34.5°C altına düşen vücut sıcaklığıdır. Bulgular, tit­reme, konuşmada yavaşlama, anormal olarak yavaş nefes alma, soğuk ve soluk cilt, ko­ordinasyon kaybı ve yorgunluk hissi, uykuya eğilimli ya da donukluk. Belirtilerin baş­langıcı genellikle yavaştır; zihinsel işlevde ve fiziksel yeteneklerde tedrici kayıp vardır. Aslında hipotermideki hastalar acil tıbbi yardım gerektirecek bir durumda olduklarının farkında değildirler.

Yaşlılar, çok genç ve çok zayıf insanlar özellikle hipotermi riski altındadırlar. Hipo-termiye yatkınlık yaratabilecek diğer durumlar kötü beslenme, kalp hastalığı, düşük ti-roid aktivitesi ve aşırı alkol tüketimidir.

Hastayı soğuktan kurtardıktan sonra kuru ve sıcak elbiseler giydirin. Eğer kapalı bir yere gitmek mümkün değilse hastayı rüzgardan koruyun, başını örtün ve soğuk yer­den yalıtın.

  Acil tıbbi yardım alın. Yardım beklerken hastanın solunum ve nabzını kontrol edin. Eğer herhangi birisi durmuş ya da tehlikeli olarak yavaşlıyorsa acilen kardiyopulmo-ner resüsitasyona başlayın.

  Uç vakalarda hasta bir tıbbi merkeze getirildiğinde, by-pass makinesine benzer bir iş­lemle kan verilerek kalp hızlıca normal vücut sıcaklığına erişilebilir.

  Eğer acil bakım verilemiyorsa hastayı 37.5-40°C arası su ile banyo yaptırarak ısıtın. Hastaya sıcak içecekler verin.

Hastaya alkol vermeyin. Kusmadığı sürece hastaya alkol içermeyen sıcak içecekler ve­rin.

Uygulamalar Tümü
Beden Kitle Endeksi (BMI)Beden Kitle Endeksi (BMI)
BodyTel-DEMOBodyTel-DEMO
Çocuğum BüyüyorÇocuğum Büyüyor

Uzmanlarımız Tümü
Dr. Işık Bora Imamoğlu Dr. Işık Bora Imamoğlu
Pratisyen | Pratisyen
Dr. Deniz Türkoğlu Dr. Deniz Türkoğlu
Algoloji       
Prof.Dr. Mehmet Mihmanlı Prof.Dr. Mehmet Mihmanlı
Genel Cerrahi  

Gruplar Tümü
DIYETTEYIZ DIYETTEYIZ
Formda mısınız? Formda mısınız?
İkinci Bahar İkinci Bahar
Sağlık 365 Güneş Tıp KitabeviSağlık 365 Hacettep ÜniversitesiSağlık 365 Ilaç Endüstrisi İş Verenler SendikasıSağlık 365 Infinity TeknologySağlık 365 IntelSağlık 365 Madalyon Psikiyatri MerkeziSağlık 365 Medical ParkSağlık 365 MedyaSoftSağlık 365 Memorial Sağlık GrubuSağlık 365 PancomSağlık 365 PromedSağlık 365 RNASağlık 365 RdayolojiOnlineSağlık 365 SEISSağlık 365 SIEMENSSağlık 365 Sağlıklı Yaşam DergisiSağlık 365 Siemens AkademiSağlık 365 Sirius BilişimSağlık 365 Sports InternatioanlSağlık 365 T.C Yeditepe ÜniversitesiSağlık 365 The LifeCoSağlık 365 Türk Kalp VkfıSağlık 365 Türkiye Halk Sağlığı KurumuSağlık 365 Uzman TVSağlık 365 Yeditepe Üniversitesi Göz HastalıklarıSağlık 365 Yeditepe Üniversitesi HastanesiSağlık 365 Aile Hekimliği EnstütüsüSağlık 365 Akademik Geriatri DerneğiSağlık 365 Allen CarrSağlık 365 Anadolu HastanesiSağlık 365 DataportSağlık 365 Dünyagöz HastanesiSağlık 365 Eczacıbaşı Evde BakımSağlık 365 Este 7 Estetik Birimi
Saglik365 sitesinin içerik ve platform yönetimi Done İletişim ve Bilgi Sistemleri A.Ş. tarafından yürütülmektedir

Ana Sayfa | Sağlığım | Hakkımızda | Üye Girişi | SSS
Bu site en iyi 1024x768 veya üstü çözünürlükte ve Internet Explorer 7.0 Tarayıcı ile izlenebilir