Üye Girişi | Üye Ol!
Kadın Sağlığı

Çocuk Sağlığı

Erkek Sağlığı

Sağlıklı Yaşam

Genel Sağlık

Hastalık Rehberi

Sağlık Teknolojileri

Ana Çocuk Sağlığı

Bel Fıtığı


Arkadaşlarını Davet Et
A-Z'ye Kişisel Bakım RehberiGÖZLER VE GÖRME

Gözleriniz pek çok aktivitede çok önemli olduğu için, göz sorunları özen gerek­tirir. Bereket versin ki pek çok göz sorunu, önemli olmaktan ziyade can sıkıcı­dır. 

Hemen herkesin yaşlanma ile birlikte görmesinde değişiklik olur. Yaş aynı zamanda daha ciddi göz sorunları geliştirme riskinizi arttırır. Bazı göz sorunla­rı önlenemez, fakat ilaçlar veya cerrahi müdahale, bu sorunların ilerlemelerini yavaşlatabilir veya durdurabilir. Bu bölüm daha yaygın göz sorunlarını ele al­maktadır ve görmeyi azaltan bazı konuları tartışacaktır.

¦ Mor Göz

Mor göz denilen durum gözlerin etrafındaki cilt altında kanama nedeniyle olu­şur. Bazen mor bir göz, özellikle her iki göz etrafındaki alan yaralanmışsa veya kafa travması geçirilmişse, daha yaygın bir yaralanmanın, hatta kafatası kırığı­nın belirtisi olabilir. Her ne kadar, yaralanmaların çoğu önemli değilse de, gö­zün içine kanama-ki buna hifema denir-önemlidir ve görmeyi azaltabilir, kor­neaya zarar verebilir. Bazı durumlarda, göz tansiyonu (bakınız Sayfa 80) da ge­lişebilir.

Kendi Kendine Bakim            

   Nazikçe bastırarak göz etrakmdaki bölgeye 10 ila 15 dakika buz ya da soğuk paket koyunuz. Gözün üstüne bastırmamaya dikkat ediniz. Şişmeyi azaltmak için soğuğu, yaralanmadan sonra mümkün olan en kısa süre içinde uygulayın.

Tlbbİ Yardim                        

Görme sorunu (çift görme, bulanıklık), şiddetli ağrı veya göz içinde kanama veya burundan kanama geçiriyorsanız, hemen tibbi destek için başvurun.

Gözlerin Bakımı

       Görmenizi düzenli olarak kontrol ettirin.

       Diyabet ve yüksek kan basıncı gibi kronik sağ­lık sorunlarını kontrol altına alın.

       Belirtileri tanıyın. Bir gözde ani görme kaybı; ani puslu, bulanık görme. ışık çakmaları, siyah noktalar, haleler, ışıkların etrafında gökkuşağı, göz tansiyonu veya felç gibi önemli tıbbi sorun­ların işareti olabilir.

       Gözlerinizi güneş hasarından koruyun. Ultravi-yole (UV) kesen camlı güneş gözlüğü alın.

       Vitamin A ve beta karoten içeren, havuç, tatlı pateates ve kavun gibi gıdalar yiyin.

       Görmenizi doğru gözlükler ile optimize edin.

       İyi aydınlatma kullanın.

Görmeniz bozuksa, büyüteç ve büyük-punto kitaplar gibi düşük görme desteklerinden fay­dalanın.


¦ Kuru Göz


Kum gözler, kırptığınızda acı, tahriş ve batma hissi verebilir, hafifçe kızarabilirler. Yaş­lanmayla birlikte gözyaşı üretimi azalır. Kuru göz, özellikle kadınlarda menapoz son­rasında genellikle her iki gözü etkiler. Bazı ilaçlar (uyku ilaçları, antihistaminler ve yüksek kan basıncı için olan bazı ilaçlar) kuru göze neden olabilir veya gözü daha -tüleştirebilir.

       Koruyucu içermeyen suni gözyaşı (Celluvisc, Refresh Plus) kullanın.

       Bazı reçetesiz satılan göz damlaları kuruluk yapabileceği için, bunları 3-5 günden fazla kullanmayın.

       Saç kurutucularını veya araba kaloriferi üfleyicisi veya fanı gibi diğer hava üfle­yicilerini gözünüze doğru yönlendirmeyin.

       Rüzgarlı günlerde gözlük ve yüzerken yüzme gözlüğü takın.

       Evinizde rutubetin yüzde 40 ila 55 arasında olmasını sağlayın.

       Eğer rahatsızlık kişisel bakım gayretlerinize rağmen devam ederse tibbi destek için başvurun.


¦ Aşırı Sulanma


Gözleriniz, aslında kuruluğa ve tahrişe bağlı olarak sulanabilir. Sulu gözler infeksi-yonlar, kırmızı göz denilenler gibi, ile de sıklıkla birlikte olmaktadır (bakınız sayfa 78). Göz damlalarındaki ve kontakt lens solüsyonlarındaki koruyuculara karşı allerjik re­aksiyondan da kaynaklanabilir. Sulu gözler, gözyaşınızı burnunuzun içine akıtan ka-nallardaki blokaja bağlı da olabilir. Taşan gözyaşları hatta daha fazla göz tahrişine ve sulanmaya neden olabilir.

       Gözlerinizi kapatarak göz kapaklarınıza günde 2-4 defa 10 dakika sıcak kompres uygulayın.

       Gözlerinizi kaşımayın.

       Maskaranızı 6 ayda bir değiştirin. Maskara, uygulayıcı ile aktarılan cilt bakterileri tarafindan bulaş olabilir.

       Kontakt lens takıyorsanız, takma, temizleme ve dezenfeksiyon talimatlarına uyun.

¦ Uçuşmalar (Göz İçinde Uçuşan Noktalar)

Lensinizin arkasındaki jöle-benzeri madde (vitreus), gözünüzün içinde ince fiberler­den (fibriller) oluşan bir iskelet tarafından desteklenir ve düzgün olarak yayılır. Yaş­landıkça, bu fiberler kalınlaşır ve yığınlar halinde toplanır ve görüntünüzün içine dı­şına hareket eden noktalar, kıllar veya uçuşan teller görünümü ortaya çıkarırlar. Ya­vaş yavaş gelişen ve zaman içinde daha az farkedilir hale gelen uçuşmalar, genellik­le zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Ani gelişen uçuşmalar kanama veya retina de-kolmanı gibi daha önemli bir göz hastalığına işaret edebilir. Retina, görüntüyü bey­ne aktaran gözün arkasında ışığa duyarlı doku tabakasıdır.

Tıbbi Yardım

Özellikle ışık çakmalarıyla beraber bir nokta bulutu veya örümcek ağı görüyorsanız, göz doktorunuza

(oftalmolog) başvurunuz. Bu belirtiler, retina yırtığına veya retina ayrılma­sına işaret edebilir, ki bu durumlar görme kaybını önlemek için acil ameliyat gerektirir.

¦ Kırmızı Göz


Gözlerden biri veya her ikisi pembe veya kırmızı renkte ve kaşıntılıdır. Görme bulanıklığı ve ışığa duyarlılık olabilir. Gözde batma hissi veya gece kabuk oluş­turan bir akıntı olabilir.

 

Bunların tamamı kırmızı göz olarak bilinen bakteriyel veya viral infeksiyo-nun belirtileridir. Bunu ifade eden tıbbi terim konjonktivittir. Konjonktiva denilen, göz kapaklarının içini ve göz küresinin bir kısmını örten zarın yangısıdır.

 

Yangı, kırmızı gözü rahatsızlık veren bir durum haline getirir, ancak görme açısından genellikle zarasızdır. Bununla birlikte, aşırı bulaşıcı olabilir, erken ta­nı konulmalı ve tedavi edilmelidir. Kırmızı göz bazen komplikasyonlara neden olabilir.

 

Hem virüsün neden olduğu hem de bakteriyel konjonktivit çocuklarda sıktır ve erişkinleri de etkileyebilir. Çok bulaşıcıdır. Viral konjonktivit genellikle sulu akıntıya neden olurken, bakteriyel konjonktivit sıklıkla bol miktarda kalın sarı-yeşil materyal ortaya çıkarır.

 

Allerjik konjonktivit her iki gözü etkiler ve infeksiyondan ziyade bir allerje-ne (polen gibi) karşı tepkidir. Gözün şiddetli kaşınmasına, sulanmasına ve yan­gıya ek olarak, bir miktar burun kaşıntısı, akıntısı ve aksırma da yaşayabilirsi­niz.

Kendi Kendine Bakim            

   Etkilenen göze veya gözlere sıcak kompres uygulayın. Temiz, tüy bırakmayan bir kumaşı sıcak suya batırın, iyice sıkın ve nazikçe kapalı göz kapakla­rınızın üstüne koyun.

   Allerjik konjonktivit, sıklıkla soğuk kompreslerle etkin şekilde yatıştırılabilir.

Önlem

Kırmızı göz kolaylıkla ve çabuk yayıldığı için, iyi hijyen, kontrol için en yararlı metottur. İnfeksiyon tanısı size veya bir aile ferdinize konduğunda, şu önlemler yayılımı engellemek için yararlı olabilir:

       Ellerinizi gözlerinizden uzak tutun.

       Ellerinizi sık yıkayın.

       Havlunuzu her gün değiştirin ve paylaşmayın.

       Giysileri yalnızca bir kere giyin, sonra yıkayın.

 

       Yastık kılıfınızı her gece değiştirin.

       Göz kozmetiklerini, özellikle maskarayı bir kaç ay kullandıktan sonra atın. Başkalarının göz kozmetiklerini, mendillerini veya başka kişisel eşyalarını kullanmayın.

Tlbbİ Yardim                        

Herhangi bir kırmızı göz belirtiniz var ise, doktorunuza başvurun. Doktorunuz, hangi tip infeksiyonunuz olduğunu saptamak için göz salgılarımız kültür ede­bilir. Eğer infeksiyon bakteriyel ise, doktor antibiyotik göz damlası veya merhe­mi reçete edebilir. Virüsün neden olduğu konjonktivit kendiliğinden geçer. Eğer doktorunuz allerjik konjonktivitiniz olduğunu saptarsa, allerjiyi veya göz belir­tilerinizi tedavi etmek için ilaçlar önerebilir.

 

Çocuk Bakımı

 

Rahatsızlık bulaşıcı olduğu için, çocuklarınızı diğer çocuklardan uzak tutun. Pek çok okul kırmızı gözü olan çocukları evlerine gönderecektir.

 


¦ Işık Parlamasına Duyarlılık

Parlama, ışık göz küresinin içinde saçıldığı zaman ortaya çıkabilir. Parlama, özellikle loş ışıkta göz bebekleriniz büyüdüğünde (dilate olduğunda) rahatsız edici olabilir, çünkü ışık gözünüze daha geniş bir açıda girebilmektedir. Parla­maya duyarlılık, gelişmekte olan katarakt anlamına gelebilir (bakınız sayfa 80). Belirtilerinizi değerlendirmek için doktorunuz, görmenizi düşük, orta düzeyde ve yüksek parlama altında ölçebilir.

Kendi Kendine Bakim            

   Polorize güneş gözlükleri, gözün önünde opak kalkan görevi görerek, güneşin zararlı olabilecek parlak ışıklarından gözü korur. •   Gözde oluşacak zararlı ışınların etkisini azaltmak için gözdeki görme kusur­ları düzeltilmelidir.

¦ Diğer Göz Sorunları


Göz Kapağı Düşmesi

Eğer göz kapağınızı kaldırmaktan sorumlu kaslarınız zayıflarsa, üst göz kapağınız düşebilir. Normal yaşlanma, travma veya sinir ve kas bozuklukları, göz kapağı düş­mesine neden olabilir. Eğer göz kapağınız görmenizi engellerse, oftalmologunuz kasları güçlendirmek için ameliyat önerebilir. Dikkat: Aniden gelişen göz kapağı düşmesi acil değerlendirme ve tedavi gerektirir. Bu durum felç veya sinir sistemini­zin diğer akut problemleri ile ilgili olabilir.

Yangılı (Granüllü) Göz Kapakları

Göz kapaklarınızın kenarları boyunca olan kronik yangıya blefarit denir. Kuru göze eşlik edebilir. Bazı insanlarda kirpiklere yakın yerleşimli bezlerde aşırı yağ üretimi olur. Yağ, bakteri çoğalmasına imkan tanır ve cildinizin tahriş olmasına, kaşınması­na ve kızarmasına neden olur. Göz kapaklarınızın kenarları boyunca cildinizi daha da tahriş eden ince pullanma oluşabilir.

Kişisel-bakım: Nazikçe yumulu göz kapaklarınız üzerine günde iki ila dört defa 10 dakika sıcak kompres uygulayın. Hemen sonra, pullanmayı sıcak su veya seyreltik bebe şampuanı ile yıkayın. Eğer soruna neden olan infeksiyon ise, doktorunuz ilaç­lı merhem veya ağızdan antibiyotik verilebilir.

Göz Kapağı Seyirmesi

Göz kapağınız kendi başına hareket eder, gelişigüzel seyirir ve sizi çıldırür. Göz ka­pağı kasının istem dışı titremesi genellikle bir dakikadan kısa sürer. Nedeni bilinme­mektedir, ancak bazı insanlar ağrısız seyirmenin sinirsel gerginlik ve yorgunluk ne­deniyle olduğunu bildirmektedir. Bu durum nadiren kas veya sinir hastalığının be­lirtisi olabilir. Göz kapağı seyirmesi genellikle zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Kendi kendine bakım: Göz kapağına nazik masaj, seyirmeyi yatışürmaya yardımcı olabilir.

Arpacık

Arpacık göz kapağı kenarında kırmızı, ağrılı bir şişliktir. Nedeni genellikle bir kirpik kökünün bakteriyel infeksiyonudur. Arpacıklar genellikle irin ile doludur ve yakla­şık bir hafta içinde patlar. Geçmeyen infeksiyonlar için doktorunuz antibiyotik krem reçete edebilir. Kişisel-bakım: Ağrıyı dindirmek ve arpacığın uç vermesini sağla­mak için günde dört kez 10 dakika temiz, sıcak kompres uygulayın. Arpacığın ken­disinin patlamasını bekleyin, sonra da gözlerinizi iyice yıkayın.


¦ Yaygın Göz Hastalıkla


  Katarakt

Katarakt gözünüzün normalde şeffaf olan lensinin bulanıklaşmasıdır. Lensin bula­nıklaşması görmeyi bozar. Yaşlandıkça, bir miktar katarakt oluşumu normaldir, an­cak bazı maruziyetler ve durumlar bu süreci hızlandırabilir. Ultraviyole (UV) ışığa uzun maruziyet, diyabet, geçirilmiş göz yaralanması, X-ışmlarına maruziyet ve uzun süreli kortikosteroid kullanımı katarakt riskini arttırır. Sigara içmek, katarakt riskini arttırabilir ve aspirin de düşürebilir. Eğer katarakt günlük aktivitelerinize en­gel oluyorsa, bulanıklaşmış lensiniz ameliyatla alınabilir ve yerine plastik lens mal­zemesi yerleştirilebilir.

Kendi kendine bakım: Parlak ışıktan korunun. Parlak güneşte UV-kesen güneş göz­lüğü takarak katarakt gelişimini engelleyin veya yavaşlatın.


 


Göz Tansiyonu

 

Glokom göz küresi içinde artmış basıncın neden olduğu göz (optik) siniri hasarı ile ilgilidir. Gözünüzün içinden normal olarak sıvı akımını sağlayan ince delikler tıkan­dığında basınç artar. Optik sinir hasarı yanal görmenizin yavaşça azalmasına neden olur. Dikkat: Erken belirtiler belirsiz olabileceği için, düzenli göz muayenesinden geçmek önemlidir. Erken tanı konulur ve tedavi edilirse, kronik glokom genellikle göz damlaları, ağızdan ilaçlar veya ameliyat ile kontrol edilebilir. Eğer şiddetli ba-şağrısı, gözünüzde veya kaşınızda ağrı, bulantı, bulanık görme veya geceleri ışıklar etrafında gökkuşağı görme gibi belirtileriniz varsa, en kısa sürede muayene olun. Tedavi acil lazer cerrahisi gerektirebilir.

Maküla Dejenerasyonu

 

Maküla dejenerasyonu merkezi görmeyi bulanıklaştırır ve ince detayları görme ye­teneğinizi azaltır. Yanal görmenizi etkilemez ve genellikle tam körlüğe neden olmaz. Bu durum retinanın merkezindeki (maküla) doku bozulduğunda ortaya çıkar. Gör­me bozukluğu kalıcıdır. Ancak bu durum erken teşhis edildiğinde, lazer tedavisi, görme kaybını azaltmaya veya yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Görme Özürlüler İçin Seyahat Önerileri

Eğer eyaletinizin sürücüler için görme gerekli­liklerini karşılayamıyorsanız araç kullanmayın. Sıkıntılı sürüş koşullarından, geceleyin, yoğun trafikte, kötü havada veya otoyolda araç kul­lanmaktan kaçının.

Toplu taşıma araçlarını kullanın veya gece sü­rüşü için aile fertlerinizden yardım isteyin.

Dolmuş ve minibüs listeleri, gönüllü sürücü şe­bekeleri veya seyahat paylaşımı ile ilgili bilgi için yaşlılar yerel bölge acentanıza başvurun.

   Görmenizi doğru gözlükler ile düzeltin. Araba­da yedek bir gözlük bulundurun.¦ Gözlükler İle İlgili Problemler, Kontakt Lensler


Pek çok insan görmesinde 40 yaş civarında bir değişiklik fark etmeye başlar. Bir zamanlar rahatlıkla görülebilen yakındaki objeler bulanık hale gelir. Gazete ve kitap yazıları daha küçük gözükmeye başlar ve içgüdüsel olarak okuma mater­yalini gözlerinizden daha uzak tutarsınız. Bu durum presbyopidir. Gözleriniz-deki lenslerin kalınlaşması ve daha sert hale gelmesi ile ortaya çıkan yakın gör­me zorluğudur. Başka bir belirti yorgun gözler ve başağrısı hissini de içerebilen göz yorgunluğudur.

Eğer önceden hipermetrop iseniz, değişiklikleri daha erken fark edebilirsiniz ve daha güçlü düzeltici camlara ihtiyaç duyarsınız. Miyop iseniz bile presbyo-pinin etkilerini yaşayacaksınız ve küçük yazıları okumak için gözlüklerinizi çı­kartma ihtiyacı duyacaksınız. Okuma sonrasında gözlerinizin daha fazla yor­gun olduğunu fark edebilirsiniz.

Reçetesiz satılan okuma gözlüklerini denemeden önce, başka problemleriniz olmadığından emin olmak için bir göz uzmanına muayene olun.

Eğer sık başağrısı çekiyorsanız, oftalmologunuz veya optometristiniz ile görü­şün. Uzman gözlerinizi muayene edip gerekiyorsa doğru gözlüğü reçete ede­cektir.

Görme bulanıklığı, renklerin sarılaşması, ışığa aşırı duyarlılık veya yanal görme kaybı gibi katarakt veya göz tansiyonu belirtisi olabilecek işaretlere kar­şı duyarlı olun.


Kontakt Lensler, Gözlükler ve Lazer Cerrahisi


 


 

Kontakt lensler gelişmektedir, ancak herkese uy­gun değildir. Gözün bazı hastalıkları (kuru göz, geçirilmiş kornea ülseri veya duyarlılık kaybı olan kornealar) kontakt lens takmayı uygunsuz kılmak­tadır. Ellerinde artriti, Parkinson hastalığı nedeniy­le el titremesi ve başka hastalıklardan dolayı fizik­sel özüm olan kişiler için kontakt lens takmak, çı­karmak ve bakımı pratik olmayabilir. Bazı durum­larda kontakt lensler gözlüğe tercih edilebilir. Ör­neğin, kornea anormalliği ile doğan insanlara kon­takt lens belirgin olarak daha iyi görme sağlar.

Lazer veya refraktif göz ameliyatları korneanın şeklini değiştirir, bu şekilde daha iyi odaklanma sağlanır. Lazer-asiste keratomileusis (LASİK) kor­nea içinde ince, yuvarlak menteşeli bir keşi yapıl­masını içerir. Takiben, cerrah flebi kaldırır ve özel bir lazer ile korneayı şekillendirir. Fotorefraktif ke-ratektomide (PRK), korneanın en dış koruyucu ta­bakası kaldırılır ve korneayı şekillendirmek için lazer kullanılır. LASİK ve PRK miyop insanlarda dü­şük ila orta derecede astigmatizmayı düzeltmek için uygundur. Sonuçlar astigmatizması olan hi­permetrop insanlarda o kadar iyi değildir.

Uzun-Süreli ve Tek Kullanımlık Yumuşak Kontakt Lensler

Eğer uzun-süreli kontakt lensler takıyorsanız, ge­celerin çoğunda lensleri çıkartın ve sterilize edin. Eğer tek kullanımlık lensler takıyorsanız, göz uz­manınızın önerdiğinden daha uzun süre takmayın. Kontakt lensleri çıkartmadan çok uzun takmak, korneanızı oksijenden yoksun bırakabilir. Oksijen yokluğu, bulanık görmeye, ağrıya, sulanmaya, kı­zarıklığa ve ışığa duyarlılığa neden olabilir. Eğer bu belirtilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, lensle­rinizi hemen çıkartın. Uzun süre lens kullanımının doğurabileceği problemlerden sakınmak için dü­zenli göz muayenesi olun.


 

Uygulamalar Tümü
Oyunla İlkyardım EğitimiOyunla İlkyardım Eğitimi
Anne Olmak İstiyorumAnne Olmak İstiyorum
Alarm365 - BetaAlarm365 - Beta

Uzmanlarımız Tümü
Prof.Dr. Kadir Baykal Prof.Dr. Kadir Baykal
Üroloji
Uzm. Dr. Sertaç Sever Uzm. Dr. Sertaç Sever
Dermatoloji    
Uzm. Dr. Özler Eker Uzm. Dr. Özler Eker
Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları 

Gruplar Tümü
Fitness Fitness
Bunalımdayım Bunalımdayım
Formda mısınız? Formda mısınız?
Sağlık 365 SEISSağlık 365 SIEMENSSağlık 365 Sağlıklı Yaşam DergisiSağlık 365 Siemens AkademiSağlık 365 Sirius BilişimSağlık 365 Sports InternatioanlSağlık 365 T.C Yeditepe ÜniversitesiSağlık 365 The LifeCoSağlık 365 Türk Kalp VkfıSağlık 365 Türkiye Halk Sağlığı KurumuSağlık 365 Uzman TVSağlık 365 Yeditepe Üniversitesi Göz HastalıklarıSağlık 365 Yeditepe Üniversitesi HastanesiSağlık 365 Aile Hekimliği EnstütüsüSağlık 365 Akademik Geriatri DerneğiSağlık 365 Allen CarrSağlık 365 Anadolu HastanesiSağlık 365 DataportSağlık 365 Dünyagöz HastanesiSağlık 365 Eczacıbaşı Evde BakımSağlık 365 Este 7 Estetik BirimiSağlık 365 Güneş Tıp KitabeviSağlık 365 Hacettep ÜniversitesiSağlık 365 Ilaç Endüstrisi İş Verenler SendikasıSağlık 365 Infinity TeknologySağlık 365 IntelSağlık 365 Madalyon Psikiyatri MerkeziSağlık 365 Medical ParkSağlık 365 MedyaSoftSağlık 365 Memorial Sağlık GrubuSağlık 365 PancomSağlık 365 PromedSağlık 365 RNASağlık 365 RdayolojiOnline
Saglik365 sitesinin içerik ve platform yönetimi Done İletişim ve Bilgi Sistemleri A.Ş. tarafından yürütülmektedir

Ana Sayfa | Sağlığım | Hakkımızda | Üye Girişi | SSS
Bu site en iyi 1024x768 veya üstü çözünürlükte ve Internet Explorer 7.0 Tarayıcı ile izlenebilir