Üye Girişi | Üye Ol!
Anasayfa | Sağlıklı Yaşam | Sağlık Yönetimi | Uyku

Uyku hastalıkları tedavi edilmeli

Uyku hastalıklarının, kişinin gündelik ve özel hayatını, sağlığını çok etkilemesi, iş ve trafik kazalarına yol açması nedeniyle mutlaka tedavi edilmesi gerektiği belirtildi.

Kategorisi: Uyku
Bu içeriği paylaş : Share/Save/Bookmark

Kaynak: AA
Tarih:19.12.2009 12:06


İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlusu olan Prof. Dr. Karadeniz, insan hayatının üçte birinin uykuda geçtiğini, uykunun uyanıklık kadar insan için gerekli olduğunu kaydetti. Karadeniz, uykuda ortaya çıkan hastalıkların polisomnografi denilen ve gece boyunca yapılan uyku tetkiki ile tanısının konulabildiğini ifade etti. 
Uyku hastalıklarını çok çeşitli olduğunu dile getiren Karadeniz, bu hastalıkların horlama, gece terlemeleri, gece tuvalete kalkma, sabah yorgun uyanma, gündüz yorgunluk ve uykululuk hali, gündüz dikkatte ve hafızada bozulma, cinsel fonksiyonlarda bozulma, giderek kilo alma gibi birtakım belirtileri olduğunu anlattı.
Karadeniz, şöyle devam etti:
''Uykuyla ilişkili hastalıklar dediğimizde 80'nin üzerinde hastalıktan bahsediyoruz. Eğer uykuda bir problem varsa bu muhakkak sosyal hayata yansıyor, kazalar yaşanabiliyor ya da kişinin sağlığına zarar verebiliyor. Uyku hastalıkları, kişinin gündelik ve özel hayatını, sağlığını çok etkilediği, iş ve trafik kazalarına neden olduğu için mutlaka tedavi edilmeli. Uyku hastalıkları içinde en tehlikesi ve en yaygın görüleni olan uyku apne sendromu net olarak ispatlanmıştır ki eğer tedavi edilmezse hipertansiyonu yüzde 100 ortaya çıkartıyor. Kalp hastalığı riskini 6-8 kat, felç riskini 2-8 kat artırıyor. Obezite ve metabolik sendrom riskini çok yükseltiyor.''
Karadeniz, uyku hastalıkları içinde uykusuzlukla seyreden uyuyama ya da uykuyu sürdürememe ya da sabah çok erken uyanıp bir daha uyuyamama, uykuda hareket bozuklukları, uykusuzluğa neden olan huzursuz bacak sendromu, gün içinde aşırı uyuklamalar, uykuda yürümeler, rüya yaşama hastalığı denilen davranış bozukluklarının da bulunduğunu kaydetti.
Rüyada yaşama hastalığının da tehlikeli boyutlara ulaşabildiğine dikkati çeken Karadeniz, ''Mesela rüyasında evine hırsız girdiğini gören bir kişi o hırsızı dövmeye kalkıyor ama aslında dövdüğü yanındaki eşi olabiliyor ve eşine zarar verebiliyor. Bu konuda adli çok vaka var'' dedi.
Uykuda konuşma, uykuda yemek yemek ve uyku uyanıklık ritminin bozulması sonucu ortaya çıkan hastalıkların da uyku hastalıkları arasında yer aldığını ifade eden Karadeniz, bu hastalıkların tanısının genellikle yapılan uyku tetkiki (polisomnografi) ile konulduğunu anlattı.
Horlamanın yaygın görüldüğünü ancak tek başına hastalık olmadığını vurgulayan Karadeniz, horlamanın yanı sıra diğer belirtilerin de görülmesi halinde bir uyku hekimine başvurulması gerektiğini, hipertansiyonu, diyabeti, kalp hastalığı, damar hastalığı olanların ise sadece horlama halinde bile mutlaka uzmana gitmesi gerektiğini kaydetti.
Karadeniz, uyku apne sendromunun sıklığının yüzde 4-10 arasında olduğunu, genellikle erkeklerde 30'lu ve 40'lı yaşlardan sonra görüldüğünü, menopozdan sonra erkekle kadının eşit sıklıkta hastalığa yakalandığını ifade ederek, ''Bademcik ve geniz eti olan çocuklarda da uyku apne sendromu görülebiliyor. Bu da çocuğun büyümesi ve gelişmesini gerek fiziksel gerek beyinsel olarak önemli anlamda etkiliyor. Bu çocukların da uyku ile uğraşan hekimler tarafından görülmesi ve tedavi edilmesi gerekiyor'' şeklinde konuştu.
''Dünyada yapılan araştırmalar ve istatistikler göstermiştir ki ve kanıtlanmıştır ki uyku apne sendromu iş ve trafik kazalarında en önemli ilk 3 risk faktöründen bir tanesi'' diyen Karadeniz, şunları kaydetti:
''Uyku apne sendromunun büyük faciaların en önemli nedenleri arasında olduğunu da biliyoruz. Örneğin Çernobil faciasının uyku apne sendromu nedeniyle ortaya çıktığını biliyoruz. Japonya'daki büyük tren kazasının yine makinistin uyku apne sendromu olması nedeniyle olduğunu biliyoruz. Yine istatistiklere göre gece meydana gelen trafik kazalarında uykusuzluğun en önemli neden olduğunu biliyoruz. Gün içerisinde yaşanan kazalarda da gündüz uykululuğunun neden olduğu tespit edilmiş.''İçerik Öner - Sağlık 365İlgili Sağlık Konuları
İlgilendiğim Konulara Ekle -Sağlık 365Güncel Sağlık
İlgilendiği Konulara Ekle -Sağlık 365Uyku
Sağlıklı Yaşam

Diğer Haberler İlgili Konular
Uyku apnesi hayatı zindan ediyor
Varis çorabından yeni fayda
Ramazanda uyku düzenine dikkat
Kadınlar daha takıntılı
EKG'de yeni sinyaller keşfedildi
Yapay diş kökü artık Türkiye'de
Uygulamalar Tümü
Sigarasız Hayat Güzel HayatSigarasız Hayat Güzel Hayat
Aktivite GünlüğüAktivite Günlüğü
Renk Körlüğü TestiRenk Körlüğü Testi

Uzmanlarımız Tümü
Uzm. Dr. Burak Umut Çağlar Uzm. Dr. Burak Umut Çağlar
İç Hastalıkları
Uzm. Dr. Emel Şakar Uzm. Dr. Emel Şakar
Halk Sağlığı
Dr. Nuşin Harmancı Dr. Nuşin Harmancı
Pratisyen

Gruplar Tümü
Güzel Yarınlar İçin Güzel Yarınlar İçin
BABAYIZ BİZ BABAYIZ BİZ
Fitness Fitness
Sağlık 365 DataportSağlık 365 Dünyagöz HastanesiSağlık 365 Eczacıbaşı Evde BakımSağlık 365 Este 7 Estetik BirimiSağlık 365 Güneş Tıp KitabeviSağlık 365 Hacettep ÜniversitesiSağlık 365 Ilaç Endüstrisi İş Verenler SendikasıSağlık 365 Infinity TeknologySağlık 365 IntelSağlık 365 Madalyon Psikiyatri MerkeziSağlık 365 Medical ParkSağlık 365 MedyaSoftSağlık 365 Memorial Sağlık GrubuSağlık 365 PancomSağlık 365 PromedSağlık 365 RNASağlık 365 RdayolojiOnlineSağlık 365 SEISSağlık 365 SIEMENSSağlık 365 Sağlıklı Yaşam DergisiSağlık 365 Siemens AkademiSağlık 365 Sirius BilişimSağlık 365 Sports InternatioanlSağlık 365 T.C Yeditepe ÜniversitesiSağlık 365 The LifeCoSağlık 365 Türk Kalp VkfıSağlık 365 Türkiye Halk Sağlığı KurumuSağlık 365 Uzman TVSağlık 365 Yeditepe Üniversitesi Göz HastalıklarıSağlık 365 Yeditepe Üniversitesi HastanesiSağlık 365 Aile Hekimliği EnstütüsüSağlık 365 Akademik Geriatri DerneğiSağlık 365 Allen CarrSağlık 365 Anadolu Hastanesi
Saglik365 sitesinin içerik ve platform yönetimi Done İletişim ve Bilgi Sistemleri A.Ş. tarafından yürütülmektedir

Ana Sayfa | Sağlığım | Hakkımızda | Üye Girişi | SSS
Bu site en iyi 1024x768 veya üstü çözünürlükte ve Internet Explorer 7.0 Tarayıcı ile izlenebilir