Üye Girişi | Üye Ol!
Kadın Sağlığı

Çocuk Sağlığı

Erkek Sağlığı

Sağlıklı Yaşam

Genel Sağlık

Hastalık Rehberi

Sağlık Teknolojileri

Ana Çocuk Sağlığı

Bel Fıtığı


Arkadaşlarını Davet Et
Anasayfa | Genel Sağlık | Göz Sağlığı

Yaygın Görülen Göz Sorunları

Yaygın görülen bazı göz hastalıklarında, doktorunuza gitmeden önce yapacağınız şeyler olabilir.

Kategorisi: Göz Sağlığı
Bu içeriği paylaş : Share/Save/Bookmark

Kaynak: Güneş Kitabevi
Tarih:11.12.2008 08:57


Göz Kapağı Düşmesi

Eğer göz kapağınızı kaldırmaktan sorumlu kaslarınız zayıflarsa, üst göz kapağınız düşebilir. Normal yaşlanma, travma veya sinir ve kas bozuklukları, göz kapağı düş­mesine neden olabilir. Eğer göz kapağınız görmenizi engellerse, oftalmologunuz kasları güçlendirmek için ameliyat önerebilir. Dikkat: Aniden gelişen göz kapağı düşmesi acil değerlendirme ve tedavi gerektirir. Bu durum felç veya sinir sistemini­zin diğer akut problemleri ile ilgili olabilir.

Yangılı (Granüllü) Göz Kapakları

Göz kapaklarınızın kenarları boyunca olan kronik yangıya blefarit denir. Kuru göze eşlik edebilir. Bazı insanlarda kirpiklere yakın yerleşimli bezlerde aşırı yağ üretimi olur. Yağ, bakteri çoğalmasına imkan tanır ve cildinizin tahriş olmasına, kaşınması­na ve kızarmasına neden olur. Göz kapaklarınızın kenarları boyunca cildinizi daha da tahriş eden ince pullanma oluşabilir. Kişisel bakım: Nazikçe yumulu göz kapaklarınız üzerine günde iki ila dört defa 10 dakika sıcak kompres uygulayın. Hemen sonra, pullanmayı sıcak su veya seyreltik bebe şampuanı ile yıkayın. Eğer soruna neden olan infeksiyon ise, doktorunuz ilaç­lı merhem veya ağızdan antibiyotik verilebilir.

Göz Kapağı Seyirmesi

Göz kapağınız kendi başına hareket eder, gelişigüzel seyirir ve sizi çıldırür. Göz ka­pağı kasının istem dışı titremesi genellikle bir dakikadan kısa sürer. Nedeni bilinme­mektedir, ancak bazı insanlar ağrısız seyirmenin sinirsel gerginlik ve yorgunluk ne­deniyle olduğunu bildirmektedir. Bu durum nadiren kas veya sinir hastalığının be­lirtisi olabilir. Göz kapağı seyirmesi genellikle zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Kendi kendine bakım: Göz kapağına nazik masaj, seyirmeyi yatışırmaya yardımcı olabilir.

Arpacık

Arpacık göz kapağı kenarında kırmızı, ağrılı bir şişliktir. Nedeni genellikle bir kirpik kökünün bakteriyel infeksiyonudur. Arpacıklar genellikle irin ile doludur ve yakla­şık bir hafta içinde patlar. Geçmeyen infeksiyonlar için doktorunuz antibiyotik krem reçete edebilir. Kişisel-bakım: Ağrıyı dindirmek ve arpacığın uç vermesini sağla­mak için günde dört kez 10 dakika temiz, sıcak kompres uygulayın. Arpacığın ken­disinin patlamasını bekleyin, sonra da gözlerinizi iyice yıkayın.

Katarakt gözünüzün normalde şeffaf olan lensinin bulanıklaşmasıdır. Lensin bula­nıklaşması görmeyi bozar. Yaşlandıkça, bir miktar katarakt oluşumu normaldir, an­cak bazı maruziyetler ve durumlar bu süreci hızlandırabilir. Ultraviyole (UV) ışığa uzun maruziyet, diyabet, geçirilmiş göz yaralanması, X-ışınlarına maruziyet ve uzun süreli kortikosteroid kullanımı katarakt riskini arttırır. Sigara içmek, katarakt riskini arttırabilir ve aspirin de düşürebilir. Eğer katarakt günlük aktivitelerinize en­gel oluyorsa, bulanıklaşmış lensiniz ameliyatla alınabilir ve yerine plastik lens mal­zemesi yerleştirilebilir.

Parlak ışıktan korunun. Parlak güneşte UV-kesen güneş göz­lüğü takarak katarakt gelişimini engelleyin veya yavaşlatın.


 


Glokom göz küresi içinde artmış basıncın neden olduğu göz (optik) siniri hasarı ile ilgilidir. Gözünüzün içinden normal olarak sıvı akımını sağlayan ince delikler tıkan­dığında basınç artar. Optik sinir hasarı yanal görmenizin yavaşça azalmasına neden olur. Dikkat: Erken belirtiler belirsiz olabileceği için, düzenli göz muayenesinden geçmek önemlidir. Erken tanı konulur ve tedavi edilirse, kronik glokom genellikle göz damlaları, ağızdan ilaçlar veya ameliyat ile kontrol edilebilir. Eğer şiddetli ba-şağrısı, gözünüzde veya kaşınızda ağrı, bulantı, bulanık görme veya geceleri ışıklar etrafında gökkuşağı görme gibi belirtileriniz varsa, en kısa sürede muayene olun. Tedavi acil lazer cerrahisi gerektirebilir.

Maküla Dejenerasyonu

Maküla dejenerasyonu merkezi görmeyi bulanıklaştırır ve ince detayları görme ye­teneğinizi azaltır. Yanal görmenizi etkilemez ve genellikle tam körlüğe neden olmaz. Bu durum retinanın merkezindeki (maküla) doku bozulduğunda ortaya çıkar. Gör­me bozukluğu kalıcıdır. Ancak bu durum erken teşhis edildiğinde, lazer tedavisi, görme kaybını azaltmaya veya yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

 İçerik Öner - Sağlık 365İlgili Sağlık Konuları
İlgilendiğim Konulara Ekle -Sağlık 365Göz Sağlığı

Diğer Haberler İlgili Konular
Görme bozukluğuna yeni tedavi
Göz kapağındaki sarı çizgilere dikkat
Körlük tarih oluyor
Göz ve diş sağlığı bunamayı azaltıyor
Cep telefonlarından uzak durun
Gözünüze ‘’Gözünüz’’ Gibi Bakın
Uygulamalar Tümü
Renk Körlüğü TestiRenk Körlüğü Testi
Anne Olmak İstiyorumAnne Olmak İstiyorum
Aktivite GünlüğüAktivite Günlüğü

Uzmanlarımız Tümü
Doç.Dr. Muammer Doğan Doç.Dr. Muammer Doğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum    
Dr. Mithat Us Dr. Mithat Us
Algoloji       
Uzm. Dr. Haydar Ulusoy Uzm. Dr. Haydar Ulusoy
Kadın Hastalıkları ve Doğum    

Gruplar Tümü
Güzel Yarınlar İçin Güzel Yarınlar İçin
Bunalımdayım Bunalımdayım
Hasta Yakınları Hasta Yakınları
Sağlık 365 SEISSağlık 365 SIEMENSSağlık 365 Sağlıklı Yaşam DergisiSağlık 365 Siemens AkademiSağlık 365 Sirius BilişimSağlık 365 Sports InternatioanlSağlık 365 T.C Yeditepe ÜniversitesiSağlık 365 The LifeCoSağlık 365 Türk Kalp VkfıSağlık 365 Türkiye Halk Sağlığı KurumuSağlık 365 Uzman TVSağlık 365 Yeditepe Üniversitesi Göz HastalıklarıSağlık 365 Yeditepe Üniversitesi HastanesiSağlık 365 Aile Hekimliği EnstütüsüSağlık 365 Akademik Geriatri DerneğiSağlık 365 Allen CarrSağlık 365 Anadolu HastanesiSağlık 365 DataportSağlık 365 Dünyagöz HastanesiSağlık 365 Eczacıbaşı Evde BakımSağlık 365 Este 7 Estetik BirimiSağlık 365 Güneş Tıp KitabeviSağlık 365 Hacettep ÜniversitesiSağlık 365 Ilaç Endüstrisi İş Verenler SendikasıSağlık 365 Infinity TeknologySağlık 365 IntelSağlık 365 Madalyon Psikiyatri MerkeziSağlık 365 Medical ParkSağlık 365 MedyaSoftSağlık 365 Memorial Sağlık GrubuSağlık 365 PancomSağlık 365 PromedSağlık 365 RNASağlık 365 RdayolojiOnline
Saglik365 sitesinin içerik ve platform yönetimi Done İletişim ve Bilgi Sistemleri A.Ş. tarafından yürütülmektedir

Ana Sayfa | Sağlığım | Hakkımızda | Üye Girişi | SSS
Bu site en iyi 1024x768 veya üstü çözünürlükte ve Internet Explorer 7.0 Tarayıcı ile izlenebilir