Üye Girişi | Üye Ol!
Kadın Sağlığı

Çocuk Sağlığı

Erkek Sağlığı

Sağlıklı Yaşam

Genel Sağlık

Hastalık Rehberi

Sağlık Teknolojileri

Ana Çocuk Sağlığı

Bel Fıtığı


Arkadaşlarını Davet Et
Anasayfa | Hastalık Rehberi | Ağrı

Uygun Ağrı Kesiciyi Ararken

Reçetesiz satılan tüm ağrı kesiciler beş gruptan birini içerir; salisilatlar (aspirin), asetaminofen, ibuprofen, naproksen sodyum veya ketofen. Aralarındaki farklar çok belirgin değildir.

Kategorisi: Ağrı
Bu içeriği paylaş : Share/Save/Bookmark

Kaynak: Güneş Kitabevi
Tarih:11.12.2008 11:29


Reçetesiz satılan tüm ağrı kesiciler beş gruptan birini içerir; salisilatlar (aspirin), asetaminofen, ibuprofen, naproksen sodyum veya ketofen. Aralarındaki farklar çok belirgin değildir.

Ağrı kesicilere analjezik (yunanca algos ‘ağrı' ve an ‘olmayan’ manasındadır) denir. Reçetesiz satılan ağrı kesiciler başağrısı, nezle, diş ağrısı, kas ve bo­yun ağrısı, artrit ve adet sancıları için kullanılabilirler. Ateşi düşürürler. Yangı­yı azaltıp azaltmamalarına bağlı olarak iki gruba ayrılırlar.

 NSAII. Aspirin, ibuprofen, naproksen sodyum ve ketofen yangıyı azaltır ve nonsteroid anti-inflamatuar ilaç olarak adlandırılırlar. Artrit ve tendinitte çok etkilidirler. En önemli yan etkileri mide ağrısı, ülser ve kanamadır.

 Asetaminofen. Yangıyı azaltmaz. Tedavi dozlarında oldukça az yan etkisi olan ilaç, uzun dönem tedavide ve NSAİİ riskli olduğunda kullanılabilir.

Tüm ağrı kesiciler günlük başağrısı, kas ağrısı gibi ağrıları dindirir. Adet sancıları için ibuprofen, naproksen sodyum veya ketofen daha faydalı olabilir.

Oral ağrı kesiciler birçok formda olabilir. Tek ihtiyacınız bazen ucuz bir ilaç ola­bilir. Eğer sorularınız varsa eczacınıza veya doktorunuza danışabilirsiniz. İlaç formlarına örnekler:

 Tamponlu. Antiasit içeren ve asidititeleri azaltılmış ilaçlardır. Bu ilaçların mideyi koruduğu şüphelidir.

 Bağırsak Korumalı. Mideyi geçip ince bağırsakta çözünen ilaçlardır. Mide irritasyonunu azaltır. Kronik ağrı nedeniyle ilaç kullanıyorsanız bağırsak ko­rumalı olanları tercih edin. Korumanın çözünmesi uzun sürdüğü için bu ilaç­lar başağrısı gibi hızlı etki isteyen ağrılar için uygun değildir.

 Zaman Kontrollü. Geciktirilmiş salmımlı ve yavaş salmımlı da denilen ilaç­ların çözünmesi zaman alır. Kanda daha uzun süre analjezik etki sağlarlar. Eğer uzun süreli etkiye ihtiyacınız varsa kullanın.

 Ekstra Güçlü. Tek dozu daha fazla ağrı giderici etkiye sahiptir. 325 mg’lık yerine 500 mglık aspirin veya asetaminofen gibi. Normal preparatlardan bir­den fazla almanız gerekiyorsa bu ilaçları tercih edin.

 Kombine Formlar. Kafein veya antihistaminiklerle birlikte hazırlanmışlar­dır. Çalışmalar aspirin veya asetaminofene kafein eklenmesinin ağrıyı azalt­tığını göstermiştir.

 Tablet, Kapsül, Jel, Sıvı, Merhem. Eğer tablet ya da kapsül yutamıyorsanız jel kullabilirsiniz. Diğer olasılıklar sıvı ve çiğneme tableti şeklinde aspirin, effervesan tablet ve sakız şeklinde aspirin olabilir.

 Eşdeğerler. Aynı maddeyi içeren marka olmuş ilaçlardan genelde daha ucuz ancak, en az onun kadar etkilidirler.

Ağrı kesici alırken dikkat etmeniz gerekenler;

Kendi risklerinizi bilin. Genelde herhangi bir pıhtılaşmayı önleyici alıyor­sanız, böbrek hastalığınız, ülser veya kanama probleminiz varsa, aspirine allerjiniz varsa NSAİİ almayın.

İlaç etkileşimlerini engelleyin. Diğer bir ağrı kesici veya başka bir ilaç kul­lanıyorsanız, eczacınıza veya doktorunuza hangi ağrı kesicinin daha iyi ola­cağı konusunda danışabilirsiniz.

Tavsiye edilen dozları aşmayın. Doktorunuz önermedikçe doz artırmaym.

Alkolden uzak durun. Aspirin, ibuprofen, naproksen sodyum ile alkol kul­lanımı, mide ağrısı ve kanaması riskini artırır. Yüksek dozlarda asetamino-fen ile alkol kullanımı karaciğer hasarına neden olabilir.

NSAII’yı yan etkilerini azaltmak için süt ve süt ürünleri ile birlikte alın.

Gerekenden uzun süre kullanmayın. Ağrı kesicilere ihtiyacınızı periodik olarak tekrar değerlendirin.

Her zaman kullanım talimatlarını okuyun ve uygulayın.

 İçerik Öner - Sağlık 365İlgili Sağlık Konuları
İlgilendiğim Konulara Ekle -Sağlık 365Migren
İlgilendiğim Konulara Ekle -Sağlık 365Baş ağrısı

Diğer Haberler İlgili Konular
Ağrılara iki kat daha etkili aspirin
Migren hastalarına müjde
"Deli bal" ağrıyı önlüyor
Ağrı kremi pazara düştü
Cep telefonlarından uzak durun
Kronik hastalıklara 15 milyar dolar
Uygulamalar Tümü
Rehber365 - BetaRehber365 - Beta
BodyTel-DEMOBodyTel-DEMO
Aktivite GünlüğüAktivite Günlüğü

Uzmanlarımız Tümü
Dr. Taşkın Yücetin Dr. Taşkın Yücetin
Pratisyen | Pratisyen
Arş.Gör.Dr. Ezgi Yangın Arş.Gör.Dr. Ezgi Yangın
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları  
Uzm. Dr. Mustafa Zeki Aba Uzm. Dr. Mustafa Zeki Aba
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları  

Gruplar Tümü
Bunalımdayım Bunalımdayım
Sigarayı Bırakıyorum Sigarayı Bırakıyorum
Fitness Fitness
Sağlık 365 Madalyon Psikiyatri MerkeziSağlık 365 Medical ParkSağlık 365 MedyaSoftSağlık 365 Memorial Sağlık GrubuSağlık 365 PancomSağlık 365 PromedSağlık 365 RNASağlık 365 RdayolojiOnlineSağlık 365 SEISSağlık 365 SIEMENSSağlık 365 Sağlıklı Yaşam DergisiSağlık 365 Siemens AkademiSağlık 365 Sirius BilişimSağlık 365 Sports InternatioanlSağlık 365 T.C Yeditepe ÜniversitesiSağlık 365 The LifeCoSağlık 365 Türk Kalp VkfıSağlık 365 Türkiye Halk Sağlığı KurumuSağlık 365 Uzman TVSağlık 365 Yeditepe Üniversitesi Göz HastalıklarıSağlık 365 Yeditepe Üniversitesi HastanesiSağlık 365 Aile Hekimliği EnstütüsüSağlık 365 Akademik Geriatri DerneğiSağlık 365 Allen CarrSağlık 365 Anadolu HastanesiSağlık 365 DataportSağlık 365 Dünyagöz HastanesiSağlık 365 Eczacıbaşı Evde BakımSağlık 365 Este 7 Estetik BirimiSağlık 365 Güneş Tıp KitabeviSağlık 365 Hacettep ÜniversitesiSağlık 365 Ilaç Endüstrisi İş Verenler SendikasıSağlık 365 Infinity TeknologySağlık 365 Intel
Saglik365 sitesinin içerik ve platform yönetimi Done İletişim ve Bilgi Sistemleri A.Ş. tarafından yürütülmektedir

Ana Sayfa | Sağlığım | Hakkımızda | Üye Girişi | SSS
Bu site en iyi 1024x768 veya üstü çözünürlükte ve Internet Explorer 7.0 Tarayıcı ile izlenebilir