Üye Girişi | Üye Ol!
Kadın Sağlığı

Çocuk Sağlığı

Erkek Sağlığı

Sağlıklı Yaşam

Genel Sağlık

Hastalık Rehberi

Sağlık Teknolojileri

Ana Çocuk Sağlığı

Bel Fıtığı


Arkadaşlarını Davet Et
Anasayfa | Hastalık Rehberi | Kan Hastalıkları

Talasemiye karşı evlilik öncesi tarama

Akdeniz Anemisi olarak bilinen kalıtsal kan hastalığı Talasemili çocukların doğmasını önlemede evlilik öncesi testlerin önemi vurgulandı.

Kategorisi: Kan Hastalıkları
Bu içeriği paylaş : Share/Save/Bookmark

Kaynak: AA
Tarih:07.01.2010 10:38


AYDIN - Aydın Sağlık Müdürlüğü Hemoglobinopati Tanı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Bahar Deveci Eren, halk arasında Akdeniz Anemisi olarak bilinen ve kalıtsal bir kan hastalığı olan Talasemili çocukların doğmasını önlemek için evlilik öncesi tarama testlerine önem verdiklerini söyledi.
Dr. Eren, talaseminin dünyanın bir çok ülkesinde görülen, kandaki hemoglobin miktarının azalmasıyla seyreden kalıtsal bir kan hastalığı olduğunu belirtti. Hastalığa, özellikle Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanlar arasında yaygın olması nedeniyle 'Akdeniz Anemisi' de dendiğini ifade eden Eren, "Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, tüm dünyada yaklaşık 270 milyon talasemi taşıyıcısının bulunmaktadır. Her yıl yaklaşık 300 bin hasta çocuk dünyaya gelmektedir" dedi.
Akdeniz ülkesi olan Türkiye'de de talaseminin en önemli sağlık problemlerinden biri olduğunu vurgulayan Eren, Türkiye'de 1 milyon 400 bin kişinin talasemi taşıyıcısı ve 4 bin 500 kişinin de talasemi hastası olduğunun bilindiğini belirtti.
Uygulanan ek tıbbi tedavi gereksinimleriyle beraber bir hastanın yıllık maliyetinin 12-15 bin dolar civarında olduğunun altını çizen Eren, hastalığın önceden tedbir alınırsa önlenebilecek bir hastalık olduğunu ifade etti.

TALASEMİ TARAMALARI
Eren, Aydın'da 2000 yılında İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi'nde evlilik öncesi talasemi testi yaptırılması konusunun görüşüldüğünü ve bunun sonucunda tüm belediyelerde encümen kararları aldırılarak, nikah için başvuran çiftlerden kan örneklerinin alınması ve taramaların yapılmasına karar verildiğini hatırlattı.
Eren, şöyle devam etti:
"Bugüne kadar sürede evlilik öncesi başvuru ve diğer nedenlerle toplam 131 bin 603 kişi, talasemi açısından taranırken, bunlardan 8 bin 396'sının talasemi taşıyıcısı, 152'sinin de talasemi hastası olduğu tespit edildi. Aydın'da yapılan çalışmalara göre taşıyıcılık oranı ortalama yüzde 3.2 olarak saptanmıştır."

HASTA LİSTESİNE YENİ İSİMLER EKLENİYOR
Amaçlarının Aydın'da talasemi hastası bebek doğumunu engellemek olduğunu ifade eden Eren, tüm çalışmalara rağmen evlilik öncesi talasemi testinin uygulanmadığı yıllarda evlenilmiş olması, resmi nikahsız çocuk sahibi olunması ve evlilik öncesi tespit edildiği halde talasemi majör tanısı konmuş bebeğini doğurmak isteyen aileler olduğu için hasta çocukların doğmaya devam ettiğini söyledi.
"Her yıl talasemi hastası listesine yeni hastalar ekleniyor" diyen Eren, hasta çocukların doğumlarının en aza indirilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.İçerik Öner - Sağlık 365İlgili Sağlık Konuları
İlgilendiğim Konulara Ekle -Sağlık 365Güncel Sağlık
İlgilendiğim Konulara Ekle -Sağlık 365Çocuk Sağlığı
İlgilendiği Konulara Ekle -Sağlık 365Kadın Doğum
İlgilendiği Konulara Ekle -Sağlık 365Sağlık Haberleri
Bebek
Hamile

Diğer Haberler İlgili Konular
''Çocuklar hasta doğmasın'' mücadelesi
400 milyon kişide Hepatit B var
Lösemili çocuklara ücretsiz tedavi
Kadınlar daha takıntılı
EKG'de yeni sinyaller keşfedildi
Uzmanlar uyardı
Uygulamalar Tümü
Bebeğimi Bekliyorum-BetaBebeğimi Bekliyorum-Beta
Anne Olmak İstiyorumAnne Olmak İstiyorum
Çocuğum BüyüyorÇocuğum Büyüyor

Uzmanlarımız Tümü
Uzm. Dr. Emel Şakar Uzm. Dr. Emel Şakar
Halk Sağlığı
Uzm. Dr. Eser Aydoğdu Uzm. Dr. Eser Aydoğdu
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi       
Uzm. Dr. Serkan Tutar Uzm. Dr. Serkan Tutar
Beslenme ve Diyetetik

Gruplar Tümü
BABAYIZ BİZ BABAYIZ BİZ
Anneyiz Biz Anneyiz Biz
Bebek Bekliyoruz Bebek Bekliyoruz
Sağlık 365 SEISSağlık 365 SIEMENSSağlık 365 Sağlıklı Yaşam DergisiSağlık 365 Siemens AkademiSağlık 365 Sirius BilişimSağlık 365 Sports InternatioanlSağlık 365 T.C Yeditepe ÜniversitesiSağlık 365 The LifeCoSağlık 365 Türk Kalp VkfıSağlık 365 Türkiye Halk Sağlığı KurumuSağlık 365 Uzman TVSağlık 365 Yeditepe Üniversitesi Göz HastalıklarıSağlık 365 Yeditepe Üniversitesi HastanesiSağlık 365 Aile Hekimliği EnstütüsüSağlık 365 Akademik Geriatri DerneğiSağlık 365 Allen CarrSağlık 365 Anadolu HastanesiSağlık 365 DataportSağlık 365 Dünyagöz HastanesiSağlık 365 Eczacıbaşı Evde BakımSağlık 365 Este 7 Estetik BirimiSağlık 365 Güneş Tıp KitabeviSağlık 365 Hacettep ÜniversitesiSağlık 365 Ilaç Endüstrisi İş Verenler SendikasıSağlık 365 Infinity TeknologySağlık 365 IntelSağlık 365 Madalyon Psikiyatri MerkeziSağlık 365 Medical ParkSağlık 365 MedyaSoftSağlık 365 Memorial Sağlık GrubuSağlık 365 PancomSağlık 365 PromedSağlık 365 RNASağlık 365 RdayolojiOnline
Saglik365 sitesinin içerik ve platform yönetimi Done İletişim ve Bilgi Sistemleri A.Ş. tarafından yürütülmektedir

Ana Sayfa | Sağlığım | Hakkımızda | Üye Girişi | SSS
Bu site en iyi 1024x768 veya üstü çözünürlükte ve Internet Explorer 7.0 Tarayıcı ile izlenebilir