Üye Girişi | Üye Ol!
Anasayfa | Sağlıklı Yaşam | Güzellik ve Spor

Güvenli Bisiklet Sürüşü İçin Almanız Gereken Önlemler

Bisiklet turizm hareketinin simgesel bir aracı olabilir. Önemli bir rekreasyon aracı olan bisikletlerin kullanımıyla ilgili güvenlik ilkelerine dikkat edilmemesi tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Kategorisi: Güzellik ve Spor
Bu içeriği paylaş : Share/Save/Bookmark

Kaynak: Prof.Dr.Çağatay Güler
Tarih:14.08.2008 04:18


Bisiklet turizm hareketinin simgesel bir aracı olabilir. Çevre turizm barışmasının başlangıcı sayılabilir. Ancak bisiklet kullanma güvenliği çok az bilinmektedir. Araç basitleştikçe bunun güvenlik sorunu yaratmayacağı düşüncesi hakimdir. Önemli bir rekreasyon aracı olan bisikletlerin  kullanımıyla ilgili güvenlik ilkelerine dikkat edilmemesi  tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Bisiklet sadece bir eğlence ve rekreasyon aracı değildir. Gelecekte kent yaşamının vazgeçilmez araçlarından birisi olacaktır. Gerçekte kentlerde öncelik yayalar ve bisikletlilere ait olmalıdır.

Bisiklet kullanımı denge yeteneği ile yakından ilişkili bir beceridir. Bisiklet kullanımında  Bicycle Safety-Performance and skill Tests, National  Safety Council,425 R.Michigan Ave.,Chicago 11,III   de  sunulan öneriler  bu açıdan güzel bir örnek oluşturabilir:

Bisiklet performans testleri

Bisiklet kullanım performansı ile ilgili testler şöyle sıralanabilir:a.20 metre  uzunluğunda ve bir metre genişliğinde iki çizgi arasında bisiklet sürerken, çizgilere dokunmadan bisikleti kullanabilmek gerekir. Bu bisiklet kullananın yeteneğinin kontrol edilebilmesi için güzel bir testtir. Birbirinden  35 metre uzaklıkta iki çizgi arasında normal bisiklet sürme hızıyla  bisiklet kullanırken bitiş çizgisine gelindiğinde ani fren yapılır. Eğer bisiklet bu çizginin hizasından başlayarak 3.5 metreden daha fazla giderse  frenlerin kontrol edilmesi ve ayarlanması gerekir.

c.35 santimetre genişliğinde  8 biçimli bir test pistinden yararlanılarak yapılan bir diğer test vardır. Birinci halkada saat yönünde diğer halkada ise saatin ters yönünde  bisiklet  sürülür. Bu direksiyon hakimiyeti ve dengeyi kontrol eden bir testtir. Bu uygulama yapılırken çizgilere dokunulmaması gerekir.

Bisiklet kullanımında kişiye bağlı hatalar:

1.Çok hızlı sürmek

2.Trafiğe ters yönde bisiklet kullanılması

3.El sinyallerini uygun olarak verme alışkanlığı kazanmamış olmak.4.Bisiklette  cambazlık yapmak.

5.Hareket etmekte olan taşıtların arkasına tutunmak.

6.Trafikte bisiklet sürerken zikzak yapmak, sık şerit değiştirmek.7.Caddenin ortasında bisiklet sürmek.

8.Kavşaklarda durmamak. Yada duramayacak hızda sürmek. Bisiklet sürme kuralları:

1.Caddenin sağından sürmelidir.

2.Tek bir şerit izlenmelidir

.3.Paketler bisiklet selesindeki sepette taşınmalıdır ve bunun içerisine dengeyi bozacak yada bisiklet genişliğini etkileyecek hiç bir şey konulmamalıdır.

4.Sinyal verme dışında  bisiklet iki elle sürülmelidir.

5.Dönerken mutlaka uygun el sinyali verilmelidir.

6.Tali yoldan ana caddeye geçmeden önce bisikletten inerek kontrol edilmelidir.

7.Geceleri mutlaka ışıkları yakmalı,açık renkli elbise giymelidir.8.Bisiklet kesinlikle kontrol edilemeyecek hızlarda kullanılmamalıdır.

9.Ön ve arka çamurluklarda ışığı yansıtan bantlar bulunmalıdır.10.Eğer bisikletler için özel yolda bisiklet kullanılıyorsa yayalara dikkat edilmeli, gereğinde zille uyarmalıdır.

11.Buzlu kaplama yollarda,karlı ve aşırı yağmurlu havalarda bisiklet kullanılmamalıdır.

12.Ani fren yapmayı alışkanlık haline getirmemelidir.

13.Kalabalık kavşaklarda bisikletten inilerek ,bisikletle birlikte yürünerek geçilmelidir.

Bisikletin kontrol edilmesi gereken bölümleri

1.Bisikletin selesi gevşek olmamalıdır. Gevşek bir sele kolayca durumunu değiştirebilir ve kazalara neden olabilir. Selenin uygun yükseklikte olması ve ayakların rahatça pedala ulaşabilecek biçimde ayarlanması gerekir.

2.Pedallar:Lastikleri aşındığında  yeni lastikler tatkılmalıdır.3.Reflektör:Temiz tutulmalıdır. 0 metreden  görülebilecek biçimde olmalıdır.

4.Frenler:Yeterli ve kuru asfaltta istenilen mesafede durabilecek etkinlikte olmalıdır.

5.Zincirler:Çok sıkı olmamalıdır. Kırık veya zayıf bağlantıların yenilenmesi gerekir.

6.Tekerlekler sağa sola yalpalamamalıdır.

7.Bisikletin tutacak yerlerinin aşınmamış olması gerekir. Tutacak yerlerdeki lastiklerin dönmemesi gerekir.

8.Zil yada korna etkin çalışmalıdır.

9.Ön lamba beyaz  renkte olmalıdır ve  temiz tutulmalıdır. Işıkları en az 170 -200 metreden görülmelidir.

10.Tekerlek telleri kırıldığında hemen değiştirilmelidir.

11.Lastikler uygun biçimde şişirilmiş olmalıdır.

12.Aşınan lastikler zamanında değiştirilmelidir.

13.El freni bulunan bisikletlerin fren ayarının uygun biçimde yapılmış olması gerekir.

Görüldüğü gibi bisiklet kullanılan her araç gibi önemli güvenlik denetimleri yapılmadan  tehlikeli bir araç haline gelebilir. Bisiklet  kullanma nedense bizlerde okul beden eğitimi derslerinin konusu arasında sayılmamaktadır. oysa bisikletin öğrenilmesinde öğretmenin yönlendirmesi bir çok kuralın daha öğrenme aşamasında benimsemesini sağlayacaktır. Bisiklet kullanımının yaygınlaşması açısından da önemli bir adım olacaktır.

Bisiklete binme alışkanlığının yaygınlaşması geleceğe yönelik halk sağlığı yatırımlarından birisidir. Dejeneratif hastalıkların önlenmesi, aşırı şişmanlık ve hareketsizliğin ortadan kaldırılması açısından bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması çok yararlı olacaktır.İçerik Öner - Sağlık 365
Diğer Haberler
"Zerona lazer" yöntemiyle ağrısız incelme
Saç şekliniz ruh halinizi yansıtıyor
Sağlıklı yaşam isteği sözde kalıyor
Uygulamalar Tümü
Online Zayıflama ve Detoks RehberiOnline Zayıflama ve Detoks Rehberi
Rehber365 - BetaRehber365 - Beta
Bebeğimi Bekliyorum-BetaBebeğimi Bekliyorum-Beta

Uzmanlarımız Tümü
Prof.Dr. Betül Kaşbaşı Prof.Dr. Betül Kaşbaşı
Göz Hastalıkları       
Dr. Dr.ilyas Aslan Dr. Dr.ilyas Aslan
Aile Hekimliği
Prof.Dr. Faruk Özcan Prof.Dr. Faruk Özcan
Üroloji

Gruplar Tümü
Fitness Fitness
Anneyiz Biz Anneyiz Biz
Bunalımdayım Bunalımdayım
Sağlık 365 SEISSağlık 365 SIEMENSSağlık 365 Sağlıklı Yaşam DergisiSağlık 365 Siemens AkademiSağlık 365 Sirius BilişimSağlık 365 Sports InternatioanlSağlık 365 T.C Yeditepe ÜniversitesiSağlık 365 The LifeCoSağlık 365 Türk Kalp VkfıSağlık 365 Türkiye Halk Sağlığı KurumuSağlık 365 Uzman TVSağlık 365 Yeditepe Üniversitesi Göz HastalıklarıSağlık 365 Yeditepe Üniversitesi HastanesiSağlık 365 Aile Hekimliği EnstütüsüSağlık 365 Akademik Geriatri DerneğiSağlık 365 Allen CarrSağlık 365 Anadolu HastanesiSağlık 365 DataportSağlık 365 Dünyagöz HastanesiSağlık 365 Eczacıbaşı Evde BakımSağlık 365 Este 7 Estetik BirimiSağlık 365 Güneş Tıp KitabeviSağlık 365 Hacettep ÜniversitesiSağlık 365 Ilaç Endüstrisi İş Verenler SendikasıSağlık 365 Infinity TeknologySağlık 365 IntelSağlık 365 Madalyon Psikiyatri MerkeziSağlık 365 Medical ParkSağlık 365 MedyaSoftSağlık 365 Memorial Sağlık GrubuSağlık 365 PancomSağlık 365 PromedSağlık 365 RNASağlık 365 RdayolojiOnline
Saglik365 sitesinin içerik ve platform yönetimi Done İletişim ve Bilgi Sistemleri A.Ş. tarafından yürütülmektedir

Ana Sayfa | Sağlığım | Hakkımızda | Üye Girişi | SSS
Bu site en iyi 1024x768 veya üstü çözünürlükte ve Internet Explorer 7.0 Tarayıcı ile izlenebilir